VIDEO: Lampiónmi sme si posvietili na históriu Prievidze

O histórii sa dá, samozrejme, čítať zo zaujímavých kníh, ale úplne iný zážitok poskytne, ak ju môžeme zažiť takpovediac na vlastnej koži. Preto Hornonitrianska knižnica v Prievidzi počas decembra 2023 spolu s historikom Erikom Kližanom zorganizovala lampiónový sprievod, s ktorým sme sa vybrali do minulosti.

Úvod podujatia patril ohňovej show v podaní Sokoliarov Aquila z Bojníc, po ktorej sa sprievod vedený historikom Erikom Kližanom vydal spoznávať príbehy z histórie prievidzských budov priamo v teréne.

Od budovy knižnice sme sa vydali k niekdajšiemu prievidzskému hradu, budovám zachovaným z čias „starej Prievidze“ , kostolu sv. Bartolomeja. Dozvedeli sme sa, ako sa určoval čas zo slnečných hodín a presunuli sa na Námestie Slobody. Tu nás okrem zaujímavostí o Meštianskom dome čakala aj legenda o prievidzskom čertovi. Záver patril krypte u Piaristov. Erik Kližan, ktorý spravuje aj stránku Klub priateľov histórie Prievidze – KPHP zaujal nielen deti, ale aj dospelých, ktorí zanietene počúvali príbehy o meste, v ktorom dnes žijú.

Veríme, že sa týmto prvým ročníkom začne príjemná každoročná tradícia.

Viac o podujatí sa dozviete v reportáži RTV Prievidza: