Hlavná stránka / Zoznámte sa ... / Zoznámte sa... s Petrom Eliášom

Zoznámte sa... s Petrom Eliášom

Peter Eliáš sa narodil 30. júna 1917 vo Veľkých Uherciach, ako jedno zo 6 detí. Jeho otec pracoval pre významných podnikateľov Thonetovcov, preslávených výrobou unikátnych stoličiek. Vo Veľkých Uherciach absolvoval Peter ľudovú školu a neskôr sa vyučil za murára. Po ukončení štúdia sa zamestnal ako robotník, najskôr na veľkostatku a neskôr na stavbe v Chynoranoch. Týmto smerom však neviedla jeho vysnívaná životná cesta.

Peter Eliáš

zdroj: publikácia "Nebudú zabudnutí IV."

Už ako malý chlapec Peter vynikal umeleckým talentom a výborným hudobným sluchom. Za jeho detské srdce ho chytil najmä Dychový orchester pôsobiaci v jeho rodných Veľkých Uherciach. K miestnym muzikantom a dychovej hudbe vraj pociťoval tak veľký obdiv a nadšenie, že s dychovkou trávil každú jednu voľnú chvíľu a nasával jej unikátnu atmosféru. Tento vzťah sa ešte väčšmi prehĺbil počas Petrovho dospievania. Popri škole a neskôr i práci, sa učil hrať na rôzne dychové nástroje. Vďaka vrodenému nadaniu, ale aj usilovnému cvičeniu, sa neustále zdokonaľoval. Už ako 14-ročný sa stal členom miestneho hasičského orchestra.

S príchodom dospelosti mal už hranie viac menej v malíčku, no hudobnej teórii sa začal venovať až v roku 1938, po nastúpení na vojenskú službu. Začalo sa pre neho obdobie spoznávania rôznych foriem hudobného umenia, nôt, či hudobných nástrojov. V srdci si však naďalej uchovával milovanú dychovku, s ktorou vyrastal a viedla ho celým jeho životom. Vo vojenský posádkových hudbách pôsobil ako výkonný hudobník a neskôr i ako učiteľ. Práve tu zaznamenávame jeho prvé profesionálne hudobné začiatky. Okrem vedomostí tu teda nadobudol aj dávku pedantnosti a výborné organizačné schopnosti, ktoré pretavil aj do svojho ďalšieho profesionálneho života.

Keď ho v roku 1949 postihla vážna choroba, zamestnal sa v Československom štátnom filme v Bratislave ako hudobný dramaturg. Z vojenskej služby bol v roku 1951 oficiálne uvoľnený a vrátil sa späť na hornú Nitru. Jeho kroky však neviedli do rodných Veľkých Uheriec, ale do mesta Nováky, kde začal pôsobiť ako kultúrno-výchovný pracovník.

Peter Eliáš s manželkou

zdroj: publikácia "Nebudú zabudnutí IV."

Pedagogickú činnosť Petra Eliáša evidujeme od roku 1959, kedy sa zamestnal ako učiteľ na Základnej hudobnej škole v Prievidzi. Tu však dlho nezotrval a v roku 1962 sa opäť vrátil do Novák, kde zasadol na riaditeľské kreslo novej Ľudovej školy umenia. Vyučoval tu hru na gitare, klarinete a violončele.

Mesto Prievidza si na Petra Eliáša nespomína len ako na učiteľa, ale aj na dirigenta novovzniknutého dychového orchestra. Orchester sa každým rokom rozrastal o nových talentovaných členov a rôzne hudobné nástroje. Pod Eliášovým zodpovedným vedením sa zúčastnil a úspešne umiestnil na mnohých slovenských aj zahraničných hudobných súťažiach. Orchester dosiahol až takú vysokú úroveň a kvalitu, že bol neraz pozvaný účinkovať v zahraničí, či zahrať si s veľkými menami československej populárnej a opernej hudby. Po 20 rokoch prišlo k lúčeniu. Peter Eliáš prenechal milované dirigentské miesto svojmu nástupcovi a naplno sa začal venovať učeniu. Svoju lásku k dychovke však nezaprel ani ako riaditeľ nováckej ľudovej školy. Znova sa odzrkadlila pri založení Mládežníckeho dychového orchestra.

Peter Eliáš (v strede) na súťaži dychoviek

zdroj: publikácia "Nebudú zabudnutí IV."

Okrem pedagogického pôsobenia vykonával i funkciu umeleckého vedúceho komorného súboru – klavírneho kvinteta učiteľov ĽŠU Nováky, v ktorom pôsobil do konca svojho života. Smrť si však pre Petra Eliáša prišla predčasne. Zomrel 1. augusta 1976 v Prievidzi, vo veku 59 rokov na následky infarktu. Dokonca i v jeho posledných chvíľach sa vraj venoval tvorivej činnosti.

Hudba ho totiž nikdy neprestala baviť, či už išlo o hranie alebo vzdelávanie sa v tejto oblasti. Ako 47-ročný absolvoval Peter Eliáš ďalšie štúdium hudobnej teórie a dirigovania na Bratislavskom konzervatóriu. Právom bol teda považovaný za nielen výborného dirigenta a muzikanta, ale aj rešpektovaného odborníka a významnú osobnosť v oblasti hudby. Vo voľnom čase sa venoval aj komponovaniu a aranžovaniu vlastných hudobných skladieb.

Peter Eliáš (vpravo)

zdroj: publikácia "Nebudú zabudnutí IV."

Peter Eliáš je jednou z najvýznamnejších osobností hudobného a kultúrno-spoločenského života hornej Nitry. Jeho najväčší prínos je samozrejme cítiť najmä v dychovke. Jeho meno dlhé roky niesol i festival dychových súborov, Eliášova Prievidza. Bohužiaľ dychovka rokmi stráca svojich prívržencov a pomaličky z našich miest a obcí zaniká, no na hudobníka, dirigenta a profesora Petra Eliáša a jeho hodnotné pôsobenie v našom regióne by sa zabudnúť nemalo. V júni tohto roku si pripomenieme 105. výročie jeho narodenia.

Viac o pôsobení Petra Eliáša a dlhoročnej tradícii dychovky na hornej Nitre sa dočítate na úseku regionálnej literatúry našej knižnice. 

publikácia "Nebudú zabudnutí IV." kniha "História dychových hudieb na Hornej Nitre" od Jozefa Baláža

zdroj: Hornonitrianska knižnica 

Online katalóg

online knižničný katalóg prihlásenie do čitateľského konta

Otváracie hodiny

Otváracie hodiny

 

Literárna jar Ondreja Čiliaka

Antológia 2022

Naši sponzori

INFO MAILOM

Registrujte sa pre bezplatný odber noviniek z diania v knižnici.

Kalendár podujatí

Predchádzajúci mesiac September 2022 Nasledujúci mesiac
Po Ut St Št Pi So Ne
  1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20
Podujatia na deň 20.9.2022
Spoznaj svoju knižnicu

20.9.2022, 11:15 - 20.9.2022, 12:00

21 22
Podujatia na deň 22.9.2022
Pasovanie prváčikov

22.9.2022, 9:00 - 22.9.2022, 10:00

23 24 25
26
Podujatia na deň 26.9.2022
Informačná príprava

26.9.2022, 07:55 - 26.9.2022, 08:40

27
Podujatia na deň 27.9.2022
Čarovná pasovačka s Harry Potterom

27.9.2022, 10:00 - 27.9.2022, 11:00

28 29 30