Hlavná stránka / Zoznámte sa ... / Zoznámte sa... s Ondrejom Čiliakom

Zoznámte sa... s Ondrejom Čiliakom

Zoznámte sa... s Ondrejom Čiliakom

Ondrej Čiliak sa narodil 1. septembra 1951 v Novákoch. Ako 5-ročný sa s rodičmi presťahoval do Prievidze, kde prežil celý svoj život. Bol veľmi tichým a skromným chlapcom, čo mu zostalo aj v dospelosti.

Ondrej Čiliak

zdroj: www.books.sk

Už v rannom veku obľuboval umenie, literatúru a históriu, rovnako ako jeho mama, ktorej knižnica bola plná zaujímavých kníh od svetových autorov.  Ako malý chlapec sa tešil na rozprávky, ktoré mu pred spaním čítavali jeho sestry a neskôr veľmi rád čítal životopisné romány.

Jeho otec, režisér a herec prievidzského ochotníckeho divadla, ho priviedol k láske k hereckému umeniu. Spomínal si najmä na to, ako spolu s otcom, putoval s bábkovým súborom po všetkých dedinských kulturákoch. 

Ondrej bol chápavým a dobrým žiakom. Jeho slohové práce a školské referáty priam žiarili spisovateľským talentom. V tomto období začal písať aj svoje prvé verše, ktoré však dlhé roky neuzreli svetlo sveta. Až na gymnáziu po prvý raz uverejnil svoje básne v novinách a tak sa začala jeho cesta poéziou.

Ondrej Čiliak

zdroj: www.litcentrum.sk

Písanie bolo pre neho takmer ako droga, písal každý deň. V roku 1973 debutoval so svojou prvou básnickou zbierkou „Ústami spravodlivých“. V nej vzdáva hold svojim rodičom, najmä matke , ktorej bola venovaná aj jeho prvá báseň. Verše tejto zbierky písal s nostalgiou a veľkou vďakou v srdci.

V nasledujúcich rokoch mu vyšlo mnoho ďalších zbierok: Podhorské hladiny (1977), Čistá po dotyku (1980), Tváre v zrkadle (1981), Cesta do nežnosti (1981), Aréna (1986), Planetárium (1990), Ostré ticho (1999 - bibliofília), Dobrý vietor (2001), Hudba zo stromov (2009).

Básnické zbierky O. Čiliaka

zdroj: Hornonitrianska knižnica

Jeho posledné básne boli zozbierané a vydané v zbierke pod názvom "Odídem za svetlom", v roku 2016, ako spomienka na obľúbeného básnika. 

Kniha "Odídem za svetlo"

zdroj: www.orchidamos.biznisweb.sk

Ondrej vždy hovoril, že len s z lásky sa narodí báseň, a preto bola jeho poézia založená na hlbokých citoch, či už išlo o trpké sklamanie alebo sladké šťastie. Hovorilo sa o ňom ako o jemnom lyrikovi, nie však prehnane sentimentálnom. Jeho verše v sebe často niesli realizmus, až pesimizmus a filozofické zamyslenie nad životom.

Bol veľmi tichým a zádumčivým človekom a práve básňami sa snažil priblížiť ostatným svoj vnútorný svet. Čo sa odohrávalo v jeho vnútri, jeho myšlienky a názory. Práve tým boli jeho verše svojské a originálne.

Oslovoval nielen dospelých ale aj detských čitateľov. Jeho básne boli neraz publikované v detských časopisoch. Sám Ondrej sa rád angažoval a v roku 1996 sa stal predsedom Literárneho klubu „Poet“ pri Hornonitrianskej knižnici, kde napomáhal mladým básnickým talentom  z nášho regiónu. 

Ondrej vyštudoval knihovníctvo v Martine a neskôr žurnalistiku v Bratislave. V roku 1972 sa zamestnal v Okresnej knižnici v Prievidzi, kde strávil ďalších 8 rokov. Práve v knižnici si našiel aj manželku Máriu, s ktorou mal dve deti, Andreu a Miloslava. O tomto období hovoril ako o jednom z najkrajších a najšťastnejších v jeho živote. Od roku 1990 pracoval ako redaktor pre týždenník Prieboj, ale písal i pre mnohé iné regionálne periodiká.

V roku 2002 sa opäť vrátil do Hornonitrianskej knižnice na pozíciu bibliografa na regionálnom úseku, kde mohol naplno vyjadriť svoju lásku k jeho rodnej Hornej Nitre.

Ondrej Čiliak

zdroj:www.24hod.sk

Opustil nás ako 60-ročný, 7. mája 2012, na následky zlého zdravotného stavu.

Sme poctení, že o tak významnej osobnosti môžeme hovoriť ako o svojom kolegovi a priateľovi. Týmto medailónom si chceme uctiť jeho pamiatku a pripomenúť si 70. výročie jeho narodenia. Bol to pokorný človek s dobrosrdečnými očami a milým úsmevom, ktorý mu trčal spod fúzov. Jeho básne budú naveky zdobiť slovenskú lyriku a pre milovníkov poézie budú jeho verše vždy živé.

Básnické zbierky Ondreja Čiliaka i bibliografie jeho tvorby nájdete v Hornonitrianskej knižnici na úseku regionálnej literatúry.

Personálna bibliografia "Básnik s pokorou v srdci"Personálna bibliografia "Domov hlboko v srdci básnika Ondreja Čiliaka"

 zdroj: Hornonitrianska knižnica 

Online katalóg

online knižničný katalóg prihlásenie do čitateľského konta

Otváracie hodiny

Otváracie hodiny

 

Literárna jar Ondreja Čiliaka

Antológia 2022

Naši sponzori

INFO MAILOM

Registrujte sa pre bezplatný odber noviniek z diania v knižnici.

Kalendár podujatí

Predchádzajúci mesiac Október 2022 Nasledujúci mesiac
Po Ut St Št Pi So Ne
  1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31