Hlavná stránka / Zoznámte sa ... / Zoznámte sa... s Jaroslavom Schutom

Zoznámte sa... s Jaroslavom Schutom

Zoznámte sa... s Jaroslavom Schutom

Básnik a publicista Jaroslav Schut o sebe vždy hovoril ako o obyčajnom chlapcovi z dediny. Narodil sa 1. októbra 1946 a na Hornej Nitre prežil celý svoj život. Rodný región nosil v srdci, rovnako ako svoj milovaný slovenský národ a ľúbezný slovenský jazyk, na ktorého spisovnosti si v každom rozhovore potrpel.

Jaroslav Schut

zdroj: Hornonitrianska knižnica

Po strednej škole, ktorú absolvoval v Prievidzi, sa rozhodol pre štúdium na Slovenskej vysokej škole technickej v Bratislave. Vo vyštudovanom odbore sa i zamestnal, ako technik v nováckych baniach a neskôr vo firme Tesla v Prievidzi. I keď sa vždy výborne orientoval vo vede a technike, jeho láska ku kultúre a literatúre v ňom horela oveľa silnejšie. Ešte počas svojho prvého zamestnania sa stal riaditeľom Mestského kultúrneho strediska v Prievidzi a popri svojom druhom zamestnaní bol redaktorom regionálneho periodika Prieboj. Dve súbežné kariérne cesty Jaroslava Schuta sa však napokon rozišli. Jeho životným poslaním sa stala predsa len žurnalistika, poézia a umenie.

Od roku 1955 až do svojej smrti bol profesionálnym novinárom a písal pre mnohé noviny a časopisy. V niekoľkých vydával aj svoju literárnu tvorbu, básne, fejtóny, humoresky a satirické poviedky.

Jeho priatelia, kolegovia a fanúšikovia jeho tvorby o ňom hovoria ako o nesmierne láskavom, obetavom a vtipnom človeku. Jeho pohotové nápady a originálne vtipy vždy zaručili dobrú náladu. Jaroslav Schut bol najmä človekom ľudským, ktorý nikdy neodmietol prosbu o pomoc. Viedol čestný a skromný život, plný dobrých kníh, zážitkov s rodinou a priateľmi, veľkou taškou popísaných papierov a plnou hlavou nových nápadov. Jeho prirodzená charizma a šarm z neho priam žiarila v každej spoločnosti. I napriek vtipnej náture bol jeho pohľad na život triezvy, priam filozofický. Miloval hlboké rozhovory o živote, vesmíre a aj o jeho obľúbených mimozemských civilizáciách.

V rovnakom duchu sa niesla i jeho básnická tvorba. Či už v nej opisoval spomienky na detstvo a rodičov, lásku, svoje problémy a zlyhania alebo sa zamýšľal nad svetom a vlastnou existenciou. Veršoval vtipne, ironicky, až satiricky. Jeho básne boli obdivované mnohými kolegami z brandže i začínajúcimi básnikmi. Schutova prvá básnická zbierka, pod názvom Fialový hrom, vyšla v roku 1979.

Básnická zbierka "Fialový hrom"

zdroj: Hornonitrianska knižnica

Vďaka veľkému spisovateľskému a rozprávačskému talentu sa tiež venoval písaniu scenárov, satirických poviedok, rozhlasových hier a scénok. Jeho prvá rozhlasová hra s názvom Nebeský oheň vyšla v roku 1992.

Ako novinár sa nikdy nehnal za najväčšími senzáciami. Najradšej písal pravdivo o obyčajných ľuďoch, ich problémoch a osudoch. Písal zodpovedne a spravodlivo, niekedy jemne s humorom.

Nech písal Jaroslav Schut čokoľvek, vždy písal srdcom, a preto jeho slová a verše stále žijú i keď on sám už nie. Zomrel 18. apríla 2000 v Prievidzi. Pred svojou predčasnou a nečakanou smrťou písal svoj prvý román, ktorý bohužiaľ nikdy nevyšiel. Na jeho počesť však bola vytvorená ďalšia zbierka jeho básní pod názvom Medzi nebom a ženou.

Básnická zbierka "Medzi nebom a ženou"

zdroj: Hornonitrianska knižnica

Ako jeden z najvýznamnejších umelcov Hornej Nitry dostal za celoživotné dielo literárne ocenenie „Zlaté pero Ladislava Ťažkého“. Tohto roku sme si pripomenuli 75. výročie jeho narodenia. Pre Hornonitriansku knižnicu a Literárny klub Poet pri Hornonitrianskej knižnici bol vždy vítaným hosťom a skvelým mentorom.

 "Zlaté pero Ladislava Ťažkého"

zdroj: Hornonitrianska knižnica

Obe básnické zbierky autora i Monografiu o živote a diele Jaroslava Schuta, vydanú na počesť jeho nedožitých 60. narodenín, nájdete u nás v knižnici na úseku regionálnej literatúry.

Monografia Jaroslava Schuta

zdroj: Hornonitrianska knižnica 

Online katalóg

online knižničný katalóg prihlásenie do čitateľského konta

Otváracie hodiny

Otváracie hodiny

 

Literárna jar Ondreja Čiliaka

Antológia 2022

Naši sponzori

INFO MAILOM

Registrujte sa pre bezplatný odber noviniek z diania v knižnici.

Kalendár podujatí

Predchádzajúci mesiac Október 2022 Nasledujúci mesiac
Po Ut St Št Pi So Ne
  1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31