Hlavná stránka / Zoznámte sa ... / Zoznámte sa... s Jánom Vattayom

Zoznámte sa... s Jánom Vattayom

Rodák z Prievidze Ján Vattay sa 23. apríla 1906 narodil do chudobnej rímsko-katolíckej rodiny. Jeho rodičia, sluha Štefan Vattay a domáca Anna Vattayová, žili vo veľmi skromných pomeroch. V prenajatom byte na Dlhej ulici vyrastal po boku dvoch mladších súrodencov, sestry Márie a brata Imricha.

Ján Vattay

zdroj: kniha "Šport a telesná výchova na Hornej Nitre"

Chudoba a beznádejná zadĺženosť ho sprevádzala i celým jeho skromným životom. Živil sa ako štátny a súkromný úradník. Ani v jednom zamestnaní sa však neudržal dlho. Dôvodom boli najmä jeho pevné proslovenské názory, ktoré prezentoval vo svojich článkoch. V tomto období boli takéto témy odcudzované, až zakazované. Hrdý na svoj slovenský pôvod, no opovrhovaný Ján Vattay sa dostával do ešte väčšej finančnej tiesne. V roku 1941 bol dokonca odsúdený za výtržníctvo a poslaný do zaisťovacieho tábora v Ilave. Najväčšou ranou bol pre neho ročný zákaz publikovania, ktorý nechcel a ani nemohol dodržať, keďže písanie bolo jeho jedinou obživou. Požiadal o uvoľnenie tohto zákazu, keď chcel napísať sociálny článok o Baťovej škole a publikovať ho vo výročnom čísle časopisu Gardista. To mu bolo napokon odobrené a Ján Vattay sa mohol vrátiť k písaniu, s podmienkou, že všetky jeho články budú mať nepolitický charakter. Aj preto sa začal naplno venovať športovej publicistike, ktorá bola aj jeho koníčkom.

V športe a jeho rozvoji na Hornej Nitre sa výborne orientoval. V rokoch 1928-1933 písal do viacerých regionálnych i celoslovenských časopisov, z ktorých spomenieme napríklad periodikum Športový týždeň, či regionálne noviny Náš kraj.

V roku 1929 sa stal jednateľom Športového klubu Prievidza. Podpredsedom tohto klubu bol Ján Bendík, rodák z Letanoviec, ktorý horlivo presadzoval hasičstvo na Slovensku. V Necpaloch nad Nitrou založil v roku 1924 i samostatný hasičský zbor. Aktívne pracoval i v miestnom odbore Matice slovenskej.

Ján Bendík

zdroj: kniha "Šport a telesná výchova na Hornej Nitre"

Za najväčší publicistický úspech Jána Vattaya môžeme považovať knihu Šport a telesná výchova na Hornej Nitre, ktorú aj so spoluautorom Jánom Bendíkom vydali vlastným nákladom v roku 1932, čo dnes činí už 90 rokov od vzniku jej prvého vydania. Táto kniha bola úplne prvou publikáciou, ktorá zdokumentovala športový život Hornej Nitry od počiatkov jeho rozvoja v roku 1920 a ďalej i v medzivojnovom období. 140-stranová kniha disponovala 16 fotografiami. Boli v nej rozpísané všetky zákutia športu, či už išlo o populárny futbal a tenis, alebo i turistiku, lovectvo, rybárčenie a mnoho ďalších. Rokmi bola táto kniha v novších vydaniach dopĺňaná o bohatšie informácie a ďalšie fotografie.

Cenným prínosom bol Ján Vattay i pri vzniku publikácie Futbalový šport a jeho organizácia na Slovensku z roku 1933. Tu sa venoval najmä histórii a rozvoju hornonitrianskeho futbalu.

kniha "Šport a telesná výchova na Hornej Nitre"

kniha - Futbalový šport a jeho organizácia na Slovensku

zdroj: Hornonitrianska knižnica, www.topky.sk

Ján Vattay sa do prievidzskej histórie zapísal krátko po dvadsiatke. Sám profesionálnym športovcom nikdy nebol, no históriu regionálneho športu mal v malíčku. Zostala po ňom obsiahla zbierka skvelých článkov, ktoré za svoj život napísal. Napomohol uchovať spomienky na športový rozkvet Hornej Nitry i celého Slovenska. Jeho meno je dnes uvedené v Sieni slávy prievidzského futbalu. 

Svet hornonitrianskeho športu nečakane opustil veľmi mladý, len 40-ročný, 25. septembra 1946. Celý svoj život prežil v rodnej Prievidzi, kde je aj pochovaný. V minulom roku sme si pripomenuli 115. výročie jeho narodenia i 75. výročie jeho úmrtia.

Publikáciu "Šport a telesná výchova na Hornej Nitre" si môžete vypožičať i v našej knižnici, na úseku regionálnej literatúry.  

Online katalóg

online knižničný katalóg prihlásenie do čitateľského konta

Otváracie hodiny

Otváracie hodiny

 

Literárna jar Ondreja Čiliaka

Antológia 2022

Naši sponzori

INFO MAILOM

Registrujte sa pre bezplatný odber noviniek z diania v knižnici.

Kalendár podujatí

Predchádzajúci mesiac Október 2022 Nasledujúci mesiac
Po Ut St Št Pi So Ne
  1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31