Hlavná stránka / Zoznámte sa ... / Zoznámte sa... s Jánom Roháčom

Zoznámte sa... s Jánom Roháčom

Ján Roháč sa ako úspešný režisér preslávil po celom Československu, málokto však vie, že pochádzal z nášho regiónu. Narodil sa 18. júna 1932 v Nitrianskom Pravne. Neraz ho preto nazývali i „dedinčanom, ktorý sa vyšvihol“. V rodnej obci sa na rodinu Roháčovcov spomína v dobrom až dodnes. Janko Roháč bol milým a slušne vychovaným chlapcom. Už ako dieťaťu mu však nechýbala veľká dávka talentu a vrodeného humoru, ktorou zabával svoje okolie. Obe vraj podedil najmä po svojom strýkovi Jánovi Murgašovi, známom amatérskom humoristovi.

Ján Roháč

zdroj: www.ceskatelevize.cz

Základné vzdelanie získal v Nitrianskom Pravne a v stredoškolskom pokračoval na gymnáziu v Prievidzi. Už v tomto období mu počarovalo javisko. Dostal sa k nemu cez divadelný krúžok, vedený profesorom Rudolfom Richterom. Práve tu si po prvýkrát vyskúšal herectvo i režírovanie a úplne ho to pohltilo. Následne ochotničil v mnohých zábavných kabaretoch v Nitrianskom Pravne alebo v Bojniciach. Dokonca sa s niekoľkými estrádami zúčastnil aj celoslovenských divadelných prehliadok.

Podľa očakávaní jeho cesta sa ďalej uberala po umeleckých chodníčkoch. Tie ho zaviedli na Divadelnú fakultu Akadémie múzických umení v Prahe, kde vyštudoval réžiu. Už ako študent vysokej školy prekypoval talentom a nesmiernym nadšením a podarilo sa mu získať i úplne prvé režisérske miesto v Divadle estrády a satiry v Prahe.

S hlavou plnou nových nápadov sa po úspešnom ukončení štúdia ihneď zamestnal vo Východočeskom divadle v Pardubiciach. Tu jeho nevídaný talent objavil Jan Werich a povedal: „Držme sa tohto Slováka, lebo ten nám ukáže“. Ako vtedajší riaditeľ Divadla ABC ho doviedol späť do Prahy a ponúkol mu miesto režiséra. Ján Roháč túto ponuku, ktorá sa neodmieta aj nadšene prijal. Ich následná plodná spolupráca sa rokmi pretavila do nezlomného priateľstva.

Ján Roháč

zdroj: www.nitrianskepravno.sk

V relatívne krátkom čase sa Ján Roháč vypracoval na významného a úspešného režiséra, s ktorým spolupracovať bola pocta. K tomuto postaveniu ho rovnako ako talent, veľké nadšenie a kreatívna myseľ, doviedla i tvrdá práca, špičkové organizačné schopnosti a odvaha experimentovať.  Nebál sa nových výziev a bol jednou z osôb, ktorá stála pri vzniku Laterny magiky v Prahe. Následne jej na krátky čas i šéfoval. Svoje režisérske nadanie ďalej uplatňoval v mnohých českých divadlách. Spomenieme napríklad mnohým určite známe divadlo Semafor.

O Jánovi Roháčovi sa niekedy hovorilo i ako o „Slovákovi, ktorý dobyl Prahu“. K tomu sa viaže i jedna unikátna zásada. Všetky svoje hry režíroval výlučne v Slovenčine. Práve takto, aj napriek dlhoročnému pôsobeniu za hranicami, preukázal hlboko zakorenenú lásku k rodnej vlasti a ľubozvučnej slovenčine.

V roku 1968 sa oženil s herečkou Zuzanou Burianovou, s ktorou mali jednu dcéru Katarínu. Práve od tohto roku evidujeme jeho najdlhšie pôsobenie na jednom mieste. V tom čase pracoval ako externý režisér pre Česko-slovenskú televíziu v Bratislave a zotrval tu až do svojej predčasnej smrti.

svadba Jána Roháča a Zuzany Burianovej na Karlštejne

zdroj: www.cas.sk, Tip/Nový čas

Ján Roháč zomrel 5. októbra 1980 v Prahe na infarkt myokardu. V čase smrti mal ešte len 48 rokov. K tomuto nečakanému nešťastiu určite prispel i uponáhľaný životný štýl vyťaženého režiséra. Hovorilo sa, že bol zriedka doma a nepoznal víkendy. Jeho hlava bola miestom neustáleho rodenia nových ideí.

Dobré meno a zaslúženú popularitu so svojou prácou získal po celom Česku i Slovensku. Ľudia si obľúbili mnohé z jeho divadelných inscenácii a zábavných programov. Niektorými z nich zaujal i na svetových zahraničných výstavách. Veľký talent a zmysel pre humor Jána Roháča sa odzrkadlil v každom jeho diele. Na divadelné javiská a televízne obrazovky vždy zaručene priniesol zábavu, smiech a satiru. On sám tvrdil, že „humor musí byť takým humorom, aby nezosmiešňoval človeka.“ Inšpiráciu nachádzal všade okolo seba, a teda nielen z vlastných životných udalostí, ale častokrát aj z rozhovorov neznámych ľudí.

Ján Roháč pri práci

zdroj: www.nitrianskepravno.sk

Silvestrovské programy režírované Jánom Roháčom si svoj úspech strážia dodnes. Ich reprízy môžeme neraz zazrieť na televíznych obrazovkách i v súčasnosti a zhodnúť sa, že sú neprekonateľné. Rozsiahle dielo Jána Roháča je dnes vzácnou súčasťou zlatého fondu československých televíznych programov.

Roháčovo režisérske umenie zasiahlo aj do hraného filmu. V tejto sfére debutoval v roku 1957 filmom Konec jasnovidce. Jedným z najznámejších diel, na ktorých sa podieľal je napríklad film Kdyby tisíc klarinetu alebo Traja chrobáci.

film Kdyby tisíc klarinetu

zdroj: www.navstevnik.sk

Zaujímavým a originálnym bolo i jeho pričinenie na vzniku hudobných a rozprávkových filmov pre deti, v ktorých zaujal šikovným použitím rôznych trikov a animácii, nevídaných pre tú dobu. Rovnako spomenieme i Roháčovu réžiu operiet, hudobných grotesiek, ľudových zábavných relácii, či dokonca umelecko-dokumentárnych filmov. Jeden taký nakrútil napríklad o ďalšej významnej osobnosti nášho regiónu, akademickom maliarovi Jozefovi Fedorovi, ktorý bol počas strednej školy jeho profesorom.

Pri desiatkach projektov spolupracoval s veľkými a známymi menami československej hudby a divadla. Patril k nim už spomínaný Jan Werich, Miroslav Horníček, či Roháčova prvá láska Hana Hegerová. Nesmieme zabudnúť ani na najobľúbenejšieho českého speváka Karla Gotta, ktorého talent zúžitkoval v relácii Zpívá Karel Gott, alebo na slovenské populárne duo humoristov Milana Lasicu a Júliusa Satinského, s ktorými pracoval napríklad na programe Bumerang s Lasicou a Satinským.

Ján Roháč s Lasicou a Satinským

zdroj: www.nitrianskepravno.sk, archív obce Nitrianske Pravno

To, že sa o obrovských úspechoch Jána Roháča písalo v novinách naozaj často je len prirodzené. Publikačne činným bol však aj on sám. Jeho pravidelné články sa dali nájsť v mnohých periodikách zameraných na umenie a kultúru.

Do povedomia tak Slovákov, ako aj Čechov, sa Ján Roháč zapísal veľkými písmenami. Rovnako ako v minulosti, v čase jeho najväčšej slávy, tak i dnes je považovaný za nesmierne významnú a jedinečnú osobnosť československej kultúry. Bol obrovským prínosom v mnohých oblastiach divadla, televízie a filmu. Nepochybne najmä v tej režisérskej, ale rovnako aj v oblasti scenáristiky či produkcie. Dodnes sa o ňom hovorí ako o jednom z najlepších československých režisérov. Pred pár dňami sme si pripomenuli jeho 90. výročie narodenia.

Viac o pôvode a živote významného režiséra Jána Roháča si môžete prečítať i v našej knižnici.

kniha "Ján Roháč : život, styl a dílo jedinečného režiséra" publikácia "Ján Roháč a Nitrianské Pravno"

zdroj: Hornonitrianska knižnica 

Online katalóg

online knižničný katalóg prihlásenie do čitateľského konta

Otváracie hodiny

Otváracie hodiny

 

Literárna jar Ondreja Čiliaka

Antológia 2022

Naši sponzori

INFO MAILOM

Registrujte sa pre bezplatný odber noviniek z diania v knižnici.

Kalendár podujatí

Predchádzajúci mesiac December 2022 Nasledujúci mesiac
Po Ut St Št Pi So Ne
  1 2 3 4
5 6 7
Podujatia na deň 7.12.2022
Čítanie s Mikulášom

07.12.2022, 10:00 - 07.12.2022, 11:00

8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31