Hlavná stránka / Zoznámte sa ... / Zoznámte sa... s Františkom Madvom

Zoznámte sa... s Františkom Madvom

Zoznámte sa... s Františkom Madvom

František Madva sa narodil 14. septembra 1786 v Skalici a svoje detstvo prežil ako jedno zo šiestich detí. Vyrastal v chudobnejších pomeroch, ako to bolo pri mnohopočetných nešľachtických rodinách zvykom, no práve to z neho spravilo skromného a úprimného človeka. Od malička nadobudol blízky vzťah k prírode, rastlinám i ľuďom, najmä chorým. Dalo by sa povedať, že už v rannom veku mal v sebe srdce liečiteľa. Vyrástol z neho vysoký a štíhly muž, síce tichší, no s dobrosrdečnou čistou dušou. Ovládal rodnú slovenčinu, nárečovú nemčinu a latinčinu, práve vďaka medicínskym a botanickým knihám, ktoré rád čítal.

František Madva

       zdroj: www.nitrianskesucany.sk

Jeho mladosť bola poznačená Napoleonskými vojnami. V tomto období v skalickom kláštore Milosrdných bratov vznikol lazaret pre zranených a chorých, kde sa začala jeho liečiteľská púť. Práve tu sa po prvýkrát zoznámil s medicínou a spracovaním liečivých rastlín vďaka bratovi Anastázovi, ktorý mu daroval svoj herbár. Dnes už je tento vzácny starobylý herbár známy ako „Nomenklátor pružinský“. Nové rastliny a poznatky do neho vkladal aj František počas celého svojho života.

Čas strávený pomocou chorým v kláštore v ňom umocnil túžbu študovať medicínu. Na takéto štúdium ale jeho rodina nemala peniaze, a tak sa nikdy lekárom nestal. Vďaka svojmu strýkovi sa dostal k vzdelaniu na gymnáziu a po ňom začal štúdium teológie v Nitre. V roku 1811 bol vysvätený za kňaza.

Po vysviacke nastúpil na post kaplána v Trenčíne a odtiaľ začala jeho cirkevná cesta po Trenčianskom kraji. V roku 1813 bol preložený do Predmiera, hneď na to v roku 1815 do Nemšovej, kde pôsobil ďalšie 3 roky. Počas týchto rokov sa nadšene venoval štúdiu botaniky a o význame liečivých bylín kázal aj svojim farníkom.

Napokon sa jeho úplne nová životná etapa začala v roku 1818, keď ho preložili do Trenčianskej Teplej. Pobyt v blízkosti kúpeľov v Trenčianskych Tepliciach ho znova priblížil k medicíne, prichádzal do styku s pacientmi a lekármi, od ktorých získal mnoho nových medicínskych poznatkov. Botanika, lekárstvo a pomoc ľuďom boli alfou a omegou jeho života.

Po 4 rokoch strávených v Trenčianskej Teplej bol v roku 1822 znova preložený, teraz už k nám na Hornú Nitru, do Nitrianskeho Rudna, kde sa stal miestnym farárom. Práve tu prežil svoje najkrajšie roky a najväčšiu slávu. O jeho liečiteľskom talente sa nehovorilo len po Európe, ale po celom svete. Pacienti za ním prichádzali z Francúzska, Anglicka, celého Ruska, dokonca až z ďalekej Ameriky a Kanady.

Rímskokatolícky kostol v Nitr. Rudne

 zdroj: www.nitrianskerudno.sk

Bol považovaný za zázračného muža, ktorý dokázal človeka pozbaviť akýchkoľvek neduhov. Dvere mal u neho otvorené každý, kto potreboval pomoc. Za deň dokázal vyšetriť aj viac ako 100 pacientov a to úplne zadarmo, pretože všetkých svojich pacientov, či už chudobnejších alebo zámožnejších bral rovnocenne. Diagnózu vraj vedel zistiť z pohľadu na tvár a do očí chorého. Nebol však len skvelým diagnostikom ale i psychológom, vďaka jeho priateľskej a miernej povahe. Hovorilo sa o ňom ako o ľudomilovi, múdrom, ochotnom, pracovitom, oddanom národu a viere. Rád sa obklopoval prírodou, kvetmi, ovocnými stromami a ľuďmi. Sám si vo svojej záhrade pestoval bylinky určené na liečenie chorých.

Počas svojho života bol mnohými lekármi často označovaný za šarlatána a klamára, no našli sa aj takí, ktorí napokon uznali jeho liečiteľský cit a geniálne nápady v oblasti bylinnej liečby.

Liečil množstvo slávnych osobností, jeho pacientom bol aj člen štúrovskej družiny, Ctibor Zoch, ktorý zázračného liečiteľa Františka navštívil spolu s Jankom Franciscim a Ľudovítom Štúrom. Vtedy povedal Štúrovi: „Vidíte, pán brat, my sme kolegovia, my obaja nezdravý národ náš liečime, ja telesne a vy duchovne. No pán Boh nám obom pomáhaj.“

Jeho silné národné cítenie sa odzrkadlilo, keď sa v búrlivom revolučnom roku 1848 pridal k slovenským povstalcom, kvôli čomu bol väznený a jeho fara vyplienená. Po prepustení z väznice, chorý a unavený, odišiel do Nitrianskych Sučian, kde dožil svoj obdivuhodný život. Dňa 20. augusta 1852 ako 66-ročný skonal. Po jeho pochovaní na cintoríne v Nitrianskych Sučanoch upadol do zabudnutia a jeho hrob rokmi chátral. Jeden z jeho vďačných pacientov, biskup Imrich Bende, však jeho náhrobok našiel a v roku 1895 mu naň dal postaviť pomník, aby už na zázračného muža, čo jeho a mnohých ďalších vyliečil, nikto nezabudol.

Pomník F. Madvu v Nitr. Sučanoch Pamätník F. Madvu v Nitr. Rudne

              zdroj: www.obce.tasr.sk                                              zdroj: www.simunekova.blog.sme.sk

V Nitrianskych Sučanoch bola pre túto významnú osobnosť regionálnych dejín vystavená aj pamätná tabuľa na dome, kde prežil svoje posledné roky. Pri kostole V Nitrianskom Rudne mu bol tiež postavený pamätník, ktorý bol odhalený pri príležitosti 100. výročia menovania Františka Madvu za farára.

Ak sa chcete dozviedieť o živote vychýreného ľudového liečiteľa viac, v našej knižnici na vás čaká kniha Divotvorný lekár z Rudna od Zlaty Dônčovej a kniha Prameň zázrakov od Imricha Grušpiera.  

knihy

zdroj: Hornonitrianska knižnica 

Online katalóg

online knižničný katalóg prihlásenie do čitateľského konta

Otváracie hodiny

Otváracie hodiny

 

Literárna jar Ondreja Čiliaka

Antológia 2022

Naši sponzori

INFO MAILOM

Registrujte sa pre bezplatný odber noviniek z diania v knižnici.

Kalendár podujatí

Predchádzajúci mesiac Október 2022 Nasledujúci mesiac
Po Ut St Št Pi So Ne
  1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31