Hlavná stránka / Zoznámte sa ... / Zoznámte sa... s Františkom Hanákom

Zoznámte sa... s Františkom Hanákom

Zoznámte sa... s Františkom Hanákom

František Hanák sa narodil 11. mája 1637 v Kelči na Morave. Slovenský jazyk pre neho nebol problémom, vďaka jeho mame, ktorá pochádzala zo Slovenska a Františka naučila náš jazyk priam ľubozvučne.

4. októbra 1657 vstúpil do rehole piaristov a presne o dva roky zložil rehoľné sľuby. Už v rokoch 1660 až 1663 sa venoval učeniu mladších detí.

Svojou trpezlivosťou a vzdelanosťou sa nestal len skvelým učiteľom, ale pýchou celej rehole.  Húževnatý a ambiciózny mladý piarista bol tým správnym kandidátom na šírenie kresťanstva priamo u nás v Prievidzi. Jeho misijná činnosť začala, v roku 1666, šírením vzdelania a viery v našom meste. Bol ubytovaný priamo na Bojnickom hrade, kde žiakov i vyučoval. Neskôr sa ich vyučovacie hodiny presunuli do mestského domu. Učil najmä gramatiku, syntax, rétoriku, poetiku, ale i aritmetiku.

Piaristická spojená škola

zdroj: www.istp.sk

V roku 1668 bol vysvätený za kňaza, a tak k výučbe detí mohol pripojiť i vykonávanie bežných kňazských povinností. V rámci svojej misijnej činnosti musel František opustiť Prievidzu a ďalej šíriť kresťanstvo po celom Slovensku i Poľsku. Mnohokrát ho jeho misia vystavila nebezpečenstvu a neraz mu hrozila smrť. Keď pôsobil v Smolníku pri Košiciach, bol napadnutý protestantami a kalvínmi priamo v kostole. Podobná situácia sa zopakovala i v Spišských Vlachoch, kde ho evanjelici chceli zasypať kamením. Svojej viere bol však naďalej nadovšetko oddaný a veril svojmu poslaniu.

Vo svojej misii sa mu nesmierne darilo. O tom značili i úspechy, ktoré zožal v každom mieste jeho pôsobenia. V roku 1647, keď prišiel kázať do Brezna, v meste boli len dvaja katolíci. Po dvoch rokoch jeho neúnavnej práce ich bolo až 317.

Piaristický kostol

zdroj: kniha "Prievidza na starých pohľadniciach"

O jeho misijnej činnosti je doklad i v archíve rehole priamo v Ríme, kde vždy túžil študovať a žiť. To sa mu však nikdy nepodarilo a jeho Rímom sa nakoniec stala Prievidza. Pod jeho vedením škola edukačne i kultúrne rozkvitla. Jeho výučba lákala študentov z celého regiónu. S deťmi nacvičoval dramatické predstavenia, ale i spev v speváckom a hudobnom zbore. Bol spoluzakladateľom piaristického kolégia a z vlastných zdrojov položil i základy tunajšej piaristickej knižnice.

Zomrel 1. júna 1710 v Prievidzi, kde je i pochovaný. 

František Hanák je významnou regionálnou osobnosťou v oblasti vzdelanosti Hornej Nitry. Na počesť jeho dlhoročnej práce je po ňom pomenovaná i piaristická škola.

Piaristická spojená škola

zdroj: www.facebook.com/piaristi.pd.sk

Piaristické gymnázium sa nachádza priamo pri Kostole Najsvätejšej Trojice a nanebovzatia Panny Márie v Prievidzi. Škola bola založená v roku 1666, na žiadosť grófky Františky Pálffyovej. Jej prvými pátrami sa stali František Hanák a Pavol Frankovič. Všetky školské priestory boli dokončené až v roku 1675 a mali kapacitu pre 330 žiakov.

Piaristická škola bola počas búrlivých revolučných období používaná na mnohé účely. Napríklad počas uhorskej revolúcie ako kasárne. V období Bachovho absolutizmu škola dokonca zanikla na dlhých 20 rokov. Najväčší rozmach zažila na prelome 19. a 20. storočia, kedy vystupovala pod názvom Kráľovské katolícke gymnázium a žala úspech v celom Uhorsku. Neskôr bola táto inštitúcia zoštátnená a v roku 1950 bola činnosť piaristov v našom meste násilne prerušená. Rehoľa však nevymrela a po nežnej revolúcií znova ožila, ešte silnejšia a početnejšia ako predtým. Piaristická spojená škola Františka Hanáka v Prievidzi, tak ako ju poznáme dnes, bola zriadená 1. septembra 2006.

Piaristická spojená škola

zdroj: www.turistika.cz

Viac o zaujímavej prievidzskej historií sa môžete dočítať v knihe "Prievidza: mesto nášho srdca", ktorú u nás v knižnici, na regionálnom úseku, nájdte nielen v slovenčine, ale aj v angličtine a nemčine. 

kniha "Prievidza: mesto nášho srdca"

zdroj: Hornonitrianska knižnica 

Online katalóg

online knižničný katalóg prihlásenie do čitateľského konta

Otváracie hodiny

Otváracie hodiny

 

Literárna jar Ondreja Čiliaka

Antológia 2022

Naši sponzori

INFO MAILOM

Registrujte sa pre bezplatný odber noviniek z diania v knižnici.

Kalendár podujatí

Predchádzajúci mesiac Október 2022 Nasledujúci mesiac
Po Ut St Št Pi So Ne
  1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31