Hlavná stránka / Zoznámte sa ... / Zoznámte sa... s Františkom Fackenbergom

Zoznámte sa... s Františkom Fackenbergom

František Fackenberg sa 20. júna 1904 narodil vo Viedni. Jeho korene však siahali na Moravu, tak niet divu, že jeho kroky o niekoľko rokov viedli do Českej republiky. V Brne získal vysokoškolské vzdelanie a ako vyštudovaný architekt pôsobil v niekoľkých českých ateliéroch. K svojej práci vždy pristupoval zodpovedne a poriadne si posvietil na každý detail. Nebál sa však ani inovatívnych nápadov, ktoré sa mu vďaka jeho veľkému talentu ľahko tvorili v hlave. Kreatívne sa ich následne snažil uviesť i do praxe.

František Fackenberg

zdroj: www.batovany.sk

Pre takého schopného architekta v tej dobe neexistovalo lepšie miesto na rozvoj ako progresívna firma Baťa. V roku 1930 teda nastúpil na pozíciu projektanta v Zlínskej stavebnej spoločnosti a pracoval tu ďalších 8 rokov. Obrovský talent a skvelé nápady Františka Fackenberga sa rýchlo dočkali uznania. Už ako veľmi mladý dostal za úlohu viesť baťovskú výstavbu v zahraničí, v Nemecku, Švajčiarsku, Poľsku, Holandsku, Chorvátsku a napokon i na Slovensku.

Do budúceho Partizánskeho sa prisťahoval v roku 1938 a stal sa jedným z popredných budovateľov moderného obuvníckeho mesta. Ako vedúci stavebného oddelenia sa podieľal na výstavbe nového sídla firmy a rovnako aj celých Baťovian. Bol to práve on, kto viedol návrhy mnohých, dnes už historicky významných stavieb, ako boli továrenské haly, spoločenské domy, školy, kostol a dokonca i rodinné domy či bytovky.

Dom typu Fackenberg 1 v Partizánskom Dom typu Fackenberg 2 v Partizánskom

Dom typu Fackenberg 1 v Partizánskom Dom typu Fackenberg 2 v Partizánskom

zdroj: www.batovany.sk

V roku 1945, koncom druhej svetovej vojny, sa projekčný ateliér firmy Baťa presťahoval do Bojníc, kde v tom čase firma vlastnila mnohopočetné majetky. Kancelária Františka Fackenberga sídlila priamo na Bojnickom zámku, ktorý sa na dlhé roky stal jeho druhým pracovným domovom.

Pôsobenie významného architekta v meste sa však začalo hrozivou tragédiou. V ranných hodinách 9. mája 1950 sa Bojnickým zámkom ozvalo „HORÍ!“.

Bojnický zámok v plameňoch

zdroj: www.sk.wikipedia.org

Ničivý oheň zapríčinili nedbanliví robotníci, keď sa snažili vyčistiť zámocký komín drevenými palicami a benzínom. Starodávny komín to nezvládol, rozlietali sa iskry a podpálili strechu. Obyvatelia Hornej Nitry sa už len so slzami v očiach prizerali ako sa výnimočný monument stráca v plameňoch. Požiar celkovo zničil všetky vrchné drevené časti. Škody sa vyšplhali až na 15 miliónov vtedajších korún. Prišlo teda na hľadanie vinníkov. Podiel viny neprávom padol, okrem dvoch ďalších obvinených, i na hlavu Františka Fackenberga. Ten sa však v deň katastrofy ani nenachádzal v Bojniciach. Ako to už bolo v komunizme zvykom, vinníkom sa vždy stal ten, kto režimu najmenej vyhovoval. Fackenberg tak strávil niekoľko mesiacov vo väzbe za čin, ktorý nikdy nespáchal. Počas svojho pobytu v cele naprojektoval opravu zničeného zámku, ktorá sa následne podľa jeho plánov i zrealizovala.

Projekt opravy Bojnického zámku

zdroj: www.myhornanitra.sme.sk

Rekonštrukciu sa akoby zázrakom podarilo dokončiť len za jeden rok. V zámku sa na podnet obyvateľstva otvorilo bojnické múzeum, ktoré v ňom sídli dodnes. Paradoxne sa teda dá povedať, že táto ohnivá katastrofa bola šťastím v nešťastí a odštartovala novú kapitolu Bojnického zámku ako kultúrno-historickej pamiatky.

František Fackenberg na zámku zotrval a zamestnal sa v Krajskom nitrianskom múzeu so sídlom v Bojniciach. Jeho pracovná náplň sa z vymýšľania inovačných moderných budov zmenila na záchranu tých starobylých, ktoré dokumentovali históriu a rozvoj slovenského obyvateľstva. Bojnice si zamiloval a venoval im i nemálo pozornosti. Pod jeho vedením sa vykonalo mnoho ďalších rekonštrukcii Bojnického zámku, ale aj mnohých iných pamätihodností. Projektoval napríklad aj obnovu schátraného Kostola sv. Martina, a to úplne zadarmo. Podieľal sa i na zhotovení prístavby starých kúpeľov. Mal totiž v pláne celý kúpeľný areál zmeniť na moderné rekreačné stredisko. Nezabudol pri tom ani na dôkladný prieskum termálnych prameňov a ich možné využitie na vykurovanie skleníkov. Navrhol tu výsadbu liečivých bylín a stavbu chovných rybníkov. Pričinil sa i o vznik obľúbenej bojnickej zoologickej záhrady. Vytvoril koncepciu jej vzniku a následne sa tam zamestnal ako ich osobný projektant. Z jeho dielne vyšiel napríklad zaujímavý výbeh pre medvede.

Medvedí výbeh v ZOO Bojnice

zdroj: www.cas.sk, autor: Tatiana Michalková

Jeho prácu sme mohli vidieť aj v ďalších kútoch Hornej Nitry, ako napríklad v Zemianskych Kostoľanoch, Kľačne či Ráztočne.

Nesmieme zabudnúť ani na jeho vcelku bohatú publikačnú činnosť. Podieľal sa na vzniku mnohých štúdii. Spomenie štúdie „Z problematiky pamiatok v Nitrianskom kraji“ z roku 1954 a „Umelecká tvorba hornej Nitry“ z roku 1960. Zameriaval sa v nich na vtedajší stav a obrovskú historickú hodnotu vzácnych slovenských stavieb, či na umeleckú úroveň architektonických pamiatok a ich spojenie s historickým vývojom nášho regiónu. Ako poslednú spomenieme ešte štúdiu „Hradiská a hrádky hornej Nitry“ z roku 1965, v ktorej slovne rekonštruoval obranné systémy týchto stavieb a ich využitie v minulosti.

Od roku 1967 sa stal zamestnancom bojnického Mestského národného výboru, kde riadil stavebný odbor. Tu sa však zdržal len krátko a o dva roky odišiel do zaslúženého dôchodku. Ten si spríjemňoval amatérskym maľovaním a zaujímavými knihami. Zomrel 2. apríla 1972, vo veku 67 rokov. Svoj život dožil v Bojniciach, kde bol i následne pochovaný. Na veľký význam a prínos Františka Fackenberga, sa však v našom regióne rokmi zabudlo. Jeho hrob bol časom zlikvidovaný a prepustený iným záujemcom. Pripomeňme si teda už 50. výročie úmrtia tohto výnimočného architekta, ktorý pomohol vybudovať nemalý hus Hornej Nitry, aspoň takýmto spôsobom.

František Fackenberg (vpravo) a Ján Antonín Baťa

zdroj: www.cas.sk

Viac o veľkolepom Bojnickom zámku sa dočítate na regionálnom oddelení našej knižnice.

 Monografia mesta Bojnice kniha "Hrad Bojnice"

zdroj: Hornonitrianska knižnica 

Online katalóg

online knižničný katalóg prihlásenie do čitateľského konta

Otváracie hodiny

Otváracie hodiny

 

Literárna jar Ondreja Čiliaka

Antológia 2022

Naši sponzori

INFO MAILOM

Registrujte sa pre bezplatný odber noviniek z diania v knižnici.

Kalendár podujatí

Predchádzajúci mesiac Október 2022 Nasledujúci mesiac
Po Ut St Št Pi So Ne
  1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31