Hlavná stránka / Zoznámte sa ... / Zoznámte sa... s Antonom Neuwirthom

Zoznámte sa... s Antonom Neuwirthom

Zoznámte sa... s Antonom Neuwirthom

Anton Neuwirth sa zapísal do slovenských dejín ako významná osobnosť v oblasti medicíny, politiky i viery.

Narodil sa 22. januára 1921 v Chalmovej. S rodinou sa často sťahovali, no časť detstva prežil aj v Bojniciach. I keď základnú školu vychodil v Žiline, strednú školu už absolvoval na prievidzskom gymnáziu. Práve toto obdobie považoval za jedno z najkrajších v jeho živote.

Anton Neuwirth

zdroj: www.katolickenoviny.sk

Zasiahli ho i búrlivé roky druhej svetovej vojny. Počas nich prišiel o časť rodiny, ktorá sa hlásila k židovskej viere, v koncentračných táboroch. Anton však bol od malička vedený ku kresťanstvu jeho veriacou matkou. Úprimná viera ho sprevádzala celým životom.

Po štúdiu medicíny a chémie sa stal lekárom. Začalo sa jeho pôsobenie v Ústave lekárskej chémie a prednášanie na Lekárskej fakulte v Bratislave i Vysokej škole veterinárskej v Košiciach.

Jeho intelekt z neho spravil vysoko uznávaného odborníka na celom Slovensku i v zahraničí. Dlhší čas žil a pôsobil  v Zürichu, spolu s manželkou, s ktorou mal počas života 4 deti. Rozhodli sa však vrátiť na Slovensko, aby tu svoje novonadobudnuté poznatky mohli ďalej šíriť.

Anton Neuwirth

zdroj: www.truni.sk

Ako oddaný katolík nezdieľal názory komunistickej strany. Za svoje náboženské presvedčenie bol niekoľko rokov prenasledovaný a napokon v roku 1953, ako 32-ročný, i zatknutý priamo na akademickej pôde. V Prahe bol, na základe vykonštruovaného a klamlivého obvinenia, odsúdený na 12 rokov väzenia za vlastizradu a špionáž pre Vatikán. Z nich si odsedel 7 v Leopoldove a Ilave. Aj vo väznici pôsobil ako ošetrovateľ, či už fyzických ale i duševných problémov spoluväzňov. Cez toto temné a trpké obdobie ho dostala len úprimná viera v Boha a nekonečná láska k rodine, ktorá na neho doma čakala v chudobe.

V roku 1960 dostal zaslúženú amnestiu. Obnovilo sa jeho lekárske pôsobenie vo viacerých slovenských mestách. Jedného času pôsobil i v Bojniciach, kde sa napokon s celou rodinou i usadil.

Vo vyššom veku sa rozhodol zapojiť do politického diania našej republiky. V roku 1990 založil Kresťanskodemokratické hnutie a stal sa čestným predsedom Spoločenstva Ladislava Hanusa i predsedom Konfederácie politických väzňov Slovenska.

Anton Neuwirth

zdroj: www.kdh.sk

Bol jedným z iniciátorov vzniku Katolíckej univerzity v Ružomberku a s jeho menom sa môžeme taktiež stretnúť v Kolégiu Antona Neuwirtha, ktoré bolo po ňom pomenované.

V rokoch 1992-1994 bol poslancom Národnej rady Slovenskej republiky. V tomto období bol aj jedným z kandidátov na prezidenta.

Napokon sa stal prvým slovenským veľvyslancom pri Svätej stolici vo Vatikáne. Tento post zastával 4 roky, po ktorých sa vrátil naspäť do Bojníc, kde prežil zvyšok svojho života v rodinnom kruhu.

Anton Neuwirth

zdroj: www.vaticannews.va

Zomrel 21. septembra 2004 v Bojniciach, kde je i pochovaný.

Celý život zasvätil čestnej práci a pomoci druhým. Veril, že dobro vždy vyhrá nad zlom. Viera v spravodlivosť ho previedla všetkými útrapami života, napriek ktorým zostal dobrosrdečným, obetavým a pokorným človekom. Za celoživotnú prácu, dobré skutky a pomoc ľudom bol niekoľkokrát vyznamenaný. Stal sa nositeľom Veľkokríža Rytierskeho rádu Pia IX. i Zvrchovaného Rádu maltézskych rytierov. Dostal zlatú medailu od univerzity Urbaniana v Ríme i medailu za zásluhy o slovenskú diplomaciu.

Antona Neuwirtha, nášho významného rodáka, si napokon v roku 2011 uctila aj Prievidza, keď bol vyhlásený za čestného občana nášho mesta. Rovnaké vyznamenanie dostal i v Košiciach, za založenie Lekárskej fakulty na košickej univerzite.

V januári tohto roku sme si pripomenuli 100. výročie jeho narodenia, v septembri si zas pripomíname 17. výročie jeho úmrtia.   

Online katalóg

online knižničný katalóg prihlásenie do čitateľského konta

Otváracie hodiny

Otváracie hodiny

 

Literárna jar Ondreja Čiliaka

Antológia 2022

Naši sponzori

INFO MAILOM

Registrujte sa pre bezplatný odber noviniek z diania v knižnici.

Kalendár podujatí

Predchádzajúci mesiac Október 2022 Nasledujúci mesiac
Po Ut St Št Pi So Ne
  1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31