Hlavná stránka / Aktuality / Zoznámte sa... s Jaroslavom Schutom

Zoznámte sa... s Jaroslavom Schutom

Zoznámte sa... s Jaroslavom Schutom

Básnik a publicista Jaroslav Schut o sebe vždy hovoril ako o obyčajnom chlapcovi z dediny. Narodil sa 1. októbra 1946 a na Hornej Nitre prežil celý svoj život. Rodný región nosil v srdci, rovnako ako svoj milovaný slovenský národ a ľúbezný slovenský jazyk, na ktorého spisovnosti si v každom rozhovore potrpel.

Jaroslav Schut

zdroj: Hornonitrianska knižnica

Po strednej škole, ktorú absolvoval v Prievidzi, sa rozhodol pre štúdium na Slovenskej vysokej škole technickej v Bratislave. Vo vyštudovanom odbore sa i zamestnal, ako technik v nováckych baniach a neskôr vo firme Tesla v Prievidzi. I keď sa vždy výborne orientoval vo vede a technike, jeho láska ku kultúre a literatúre v ňom horela oveľa silnejšie. Ešte počas svojho prvého zamestnania sa stal riaditeľom Mestského kultúrneho strediska v Prievidzi a popri svojom druhom zamestnaní bol redaktorom regionálneho periodika Prieboj. Dve súbežné kariérne cesty Jaroslava Schuta sa však napokon rozišli. Jeho životným poslaním sa stala predsa len žurnalistika, poézia a umenie.

Od roku 1955 až do svojej smrti bol profesionálnym novinárom a písal pre mnohé noviny a časopisy. V niekoľkých vydával aj svoju literárnu tvorbu, básne, fejtóny, humoresky a satirické poviedky.

Jeho priatelia, kolegovia a fanúšikovia jeho tvorby o ňom hovoria ako o nesmierne láskavom, obetavom a vtipnom človeku. Jeho pohotové nápady a originálne vtipy vždy zaručili dobrú náladu. Jaroslav Schut bol najmä človekom ľudským, ktorý nikdy neodmietol prosbu o pomoc. Viedol čestný a skromný život, plný dobrých kníh, zážitkov s rodinou a priateľmi, veľkou taškou popísaných papierov a plnou hlavou nových nápadov. Jeho prirodzená charizma a šarm z neho priam žiarila v každej spoločnosti. I napriek vtipnej náture bol jeho pohľad na život triezvy, priam filozofický. Miloval hlboké rozhovory o živote, vesmíre a aj o jeho obľúbených mimozemských civilizáciách.

V rovnakom duchu sa niesla i jeho básnická tvorba. Či už v nej opisoval spomienky na detstvo a rodičov, lásku, svoje problémy a zlyhania alebo sa zamýšľal nad svetom a vlastnou existenciou. Veršoval vtipne, ironicky, až satiricky. Jeho básne boli obdivované mnohými kolegami z brandže i začínajúcimi básnikmi. Schutova prvá básnická zbierka, pod názvom Fialový hrom, vyšla v roku 1979.

Básnická zbierka "Fialový hrom"

zdroj: Hornonitrianska knižnica

Vďaka veľkému spisovateľskému a rozprávačskému talentu sa tiež venoval písaniu scenárov, satirických poviedok, rozhlasových hier a scénok. Jeho prvá rozhlasová hra s názvom Nebeský oheň vyšla v roku 1992.

Ako novinár sa nikdy nehnal za najväčšími senzáciami. Najradšej písal pravdivo o obyčajných ľuďoch, ich problémoch a osudoch. Písal zodpovedne a spravodlivo, niekedy jemne s humorom.

Nech písal Jaroslav Schut čokoľvek, vždy písal srdcom, a preto jeho slová a verše stále žijú i keď on sám už nie. Zomrel 18. apríla 2000 v Prievidzi. Pred svojou predčasnou a nečakanou smrťou písal svoj prvý román, ktorý bohužiaľ nikdy nevyšiel. Na jeho počesť však bola vytvorená ďalšia zbierka jeho básní pod názvom Medzi nebom a ženou.

Básnická zbierka "Medzi nebom a ženou"

zdroj: Hornonitrianska knižnica

Ako jeden z najvýznamnejších umelcov Hornej Nitry dostal za celoživotné dielo literárne ocenenie „Zlaté pero Ladislava Ťažkého“. Tohto roku sme si pripomenuli 75. výročie jeho narodenia. Pre Hornonitriansku knižnicu a Literárny klub Poet pri Hornonitrianskej knižnici bol vždy vítaným hosťom a skvelým mentorom.

 "Zlaté pero Ladislava Ťažkého"

zdroj: Hornonitrianska knižnica

Obe básnické zbierky autora i Monografiu o živote a diele Jaroslava Schuta, vydanú na počesť jeho nedožitých 60. narodenín, nájdete u nás v knižnici na úseku regionálnej literatúry.

Monografia Jaroslava Schuta

zdroj: Hornonitrianska knižnica 

Otváracie hodiny

Otváracie hodiny

Záhradnícka ulica 21 

Po - Pi: 9.00 - 18.00 

So:        8.00 - 12.00 

Košovská cesta 9

Po, Ut, Št: 8.00 - 16.00

St, Pi:       10.00 - 18.00

So:              8:00 - 12.00     

V nedeľu a vo sviatok zatvorené.

Zásady používania biblioboxu

Online katalóg

online knižničný katalóg prihlásenie do čitateľského konta

Naši sponzori

INFO MAILOM

Registrujte sa pre bezplatný odber noviniek z diania v knižnici.

Kalendár podujatí

Predchádzajúci mesiac Október 2021 Nasledujúci mesiac
Po Ut St Št Pi So Ne
  1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31