Zoznámte sa... s Alexandrom Schutom

Alexander „Šaňo“ Schut sa narodil 27. júna 1932 v obci Radzovce. Po získaní stredoškolského vzdelania si spravil novinársky kurz a už ako veľmi mladý sa zamestnal v redakcii hlavného spravodajstva československého rozhlasu. Tu sa pričinil k vytvoreniu stoviek reportáží, ktoré si mohli vypočuť všetci obyvatelia Slovenska. Z rozhlasu si do ďalšieho života odniesol naozaj veľa skúseností a všestrannú prax. Tú ďalej využil v populárnom denníku Smer, kde zasadol na miesto vedúceho športového oddelenia. Šport bol totiž odjakživa jeho najmilším koníčkom.

Schutov ďalší posun v kariére sa už viaže na našu Hornú Nitru. Stál pri vzniku najznámejších regionálnych novín Prieboj, kde na istý čas vykonával prácu redaktora. Šéfredaktorom sa neskôr stal v nováckom periodiku Kahanec. Alexander Schut sa zapísal do sŕdc svojich čitateľov ako úprimný a priamy novinár. Nikdy sa nebál pravdy, aj keď mohla zabolieť. V jeho článkoch však nechýbal ani súcit či pochopenie. Za tento postoj častokrát dostal aj poriadnu dávku kritiky, s ktorou však usmiaty  a dobrosrdečný novinár dokázal žiť.

Svoje remeslo sa snažil stále rozvíjať a povzbudzovať k tomu i ostatných. Stal sa predsedom okresného Združenia novinárov. Z tejto pozície motivoval svojich kolegov publicistov k tvoreniu a žurnalistickej kreativite aj v ťažkom čase socialistickej cenzúry. Združenie si pod jeho rukami viedlo naozaj výborne a bolo pozitívnym príkladom pre celé Slovensko.

Pre novinárov následne prišla ďalšia rana v podobe normalizácie. Alexander Schut, rovnako ako mnoho ďalších regionálnych žurnalistov, bol zbavený funkcie šéfredaktora v Kahanci. Jeho meno bolo pripísané na dlhý zoznam tých, ktorí mali písať zakázané. Odvážlivci, ako bol aj Šaňo Schut, však naďalej vydávali svoje slová skryté pod rôznymi pseudonymami.

Z tejto zložitej situácie ho viac menej zachránil športový časopis Chýrnik, ktorý vznikol z jeho iniciatívy. Vydávanie periodika sa nepozastavilo ani v čase normalizácie, keďže v článkoch sa hovorilo prevažne len o športovcoch a športových udalostiach. Spoločnosť si ho rýchlo obľúbila a jeho existencia bola teda tolerovaná.

Pri Chýrniku sa znova dostávame k Schutovej srdcovej záležitosti, k športu. Nevenoval sa mu len ako fanúšik, ale aj ako funkcionár a organizátor. Pôsobil napríklad ako tajomník futbalového zväzu, či neskôr ako tajomník basketbalového klubu Baníka Cigeľ. Basketbal bol práve tým športom, ktorý obýval najväčšiu časť jeho veľkého srdca. Počas jeho pôsobenia dosiahlo mužstvo BC obdivuhodný úspech, po prvýkrát získali titul majstra Československa. Ďalej bol členom niekoľkých klubov. Od jeho založenia sa angažoval v Olympijskom klube v Prievidzi, kde sa staral o propagáciu a pričinil sa na vzniku klubu priaznivcov prievidzského basketbalu.

S istotou sa dá povedať, že Alexander Schut je jednou z osôb, ktorým vďačíme za zmapovanie hornonitrianskeho športového sveta. Okrem stoviek napísaných článkov o športových udalostiach a niekoľkých desiatkach bulletinov a brožúr k športovým podujatiam, sedel aj na hlásateľskom kresle pri zápasoch jeho najobľúbenejšieho športu – basketbalu. Takmer 30 rokov z tejto pozície vytváral nezameniteľnú atmosféru, ktorú diváci milovali. Jeho komentáre mohli fanúšikovia neskôr počúvať aj v prievidzských Videonovinách, kde pôsobil ako športový redaktor. Uchovaný úryvok z nich si môžete prezrieť tu -> https://www.youtube.com/watch?v=z0-ZH3dw4hE&t=1106s

Po odchode na dôchodok sa športu začal venovať naplno a daroval mu všetok svoj čas. No tento nový radostný životný štýl netrval dlho. Alexander Schut náhle zomrel 28. júna 1993, ako 61-ročný na následky ťažkej choroby. Práve dnes by oslávil svoje 90. narodeniny. Za svoju neúnavnú prácu a prínos v oblasti športu mu bolo udelených niekoľko ocenení a diplomov. Človek s obrovským novinárskym nadaním, výbornými organizačnými schopnosťami a najmä aktívnym zapálením pre vec, zasvätil žurnalistike a športu celý svoj život a najšťastnejší bol, keď sa mu tieto dva svety prelínali v jeden. Či už ako novinár, redaktor, organizátor, funkcionár, hlásateľ alebo nadšený fanúšik, nikdy nesmel chýbať tam, kde sa dialo niečo významné. Rovnako preto nesmie chýbať ani v spomienkach obyvateľov Prievidze.

Pamiatka na Alexandra Schuta vo svete regionálneho športu pretrvala aj do 21. storočia. Viaže sa na najstarší a najpopulárnejší basketbalový turnaj neregistrovaných hráčov basketbalu. Vznikol v roku 1990 a jeho zakladateľom bol práve Alexander Schut. Pod jeho vedením boli uskutočnené prvé 4. ročníky súťaže, ktoré zožali veľký úspech. I po Schutovej nečakanej smrti turnaj prežil a s prestávkami sa konal niekoľko rokov, posledný krát v roku 2018. Súťažiacimi neboli len tímy z hornej Nitry, ale z celého Slovenska. Na počesť turnaj nesie meno Memoriál Alexandra Schuta, ktoré má naďalej pripomínať jeho významnú prácu v oblasti regionálneho športu.  

Viac z oblasti športu na hornej Nitre a niečo z pera Alexandra Schuta si môžete prečítať i na regionálnom oddelení našej knižnice.

brožúra "Majstrovstvá sveta v zápasení juniorov do 20 rokov" brožúra "Olympionik z Hornej Nitry"

zdroj: Hornonitrianska knižnica