Zoznámte sa... s Inocentom Privitzerom

Inocent Privitzer, rodák z Prievidze, prišiel na svet 3. septembra 1926. Svoje rodné mesto miloval, aj preto tu prežil celý život a na detstvo vždy spomínal z láskou. Dobré meno Prievidze šíril nielen po celom Slovensku, ale i v zahraničí.  

Záujem o chémiu u neho ovplyvnil aj výber budúceho zamestnania. Stal sa toxikológom v Nováckych chemických závodoch. Vo voľnom čase sa vždy rád vybral do prírody na turistiku. Užíval si krásne chvíle strávené v horách, kde si často nazbieral plno húb či lesných plodov. 33 rokov sa, vo voľnom čase, venoval rozvoju turistiky na Hornej Nitre v Okresnom výbore zväzu turistiky. Pomáhal pri značkovaní turistických chodníkov a umiestňovaní orientačných stĺpov.

Inocentova najväčšia vášeň však bola vždy história, a to najmä dejiny poštovníctva. Už ako osemročný chlapec začal zbierať svoje prvé známky. Chlapčenská záľuba prerástla do celoživotného poslania. Tejto téme venoval dlhých 40 rokov svojho života.

Jedinečná zbierka Inocenta Privitzera sa môže pýšiť významnými historickými dokumentami i niekoľkými kuriozitami. Nachádza sa v nej viac ako 5500 poštovín. Nejde len o poštové známky, ale i listy, obálky, poštové pečiatky, korešpondenčné lístky a mnoho iných dokumentov z celého regiónu.

Najvýznamnejší kúsok pochádza z roku 1698, a to z najstaršej prievidzskej pošty. Zaujímavé sú i obálky z 18. storočia, jedna dokonca už z roku 1700. Svoju zbierku dopĺňal zaujímavými spôsobmi, či už za pomoci pracovníkov pošty, kúpou na burze, niektoré listy mal dokonca i z povál domov, určených na demoláciu.

Inocent ovládal maďarčinu, nemčinu i latinčinu, čo mu v budovaní zbierky veľmi pomohlo. Ku každému historickému dokladu poskytol aj krátky popis, listy však nerád otváral. Nechcel zničiť starodávne obálky, a preto ich obsah často zostal tajomstvom.

Jeho dlhoročnou zberateľskou činnosťou a účasťou na rôznych filatelistických výstavách skvele propagoval Prievidzu i celú Hornú Nitru. Inocent nemal priamych potomkov, a tak sa v roku 1998 rozhodol svoju početnú zbierku darovať Hornonitrianskemu múzeu v Prievidzi. I keď sa mu s ňou veľmi ťažko lúčilo vedel, že je to ten najlepší spôsob ako túto vzácnosť uchovať pre ďalšie generácie. Do múzea zbierka dorazila v 25 precízne zabalených krabiciach, kde bola naďalej dopĺňaná a následne vystavená pre verejnosť, pod názvom „Poštovníctvo hornej Nitry“.

Dobre odvedená mravenčia práca urobila z Inocenta Privitzera významnú osobnosť slovenskej filatelie a z Hornej Nitry jeden z mála regiónov s podrobne spracovanou históriou poštovej služby. Jeho zbierka sa stala celoslovenským unikátom.

Zomrel 4. marca 2003 v Bojniciach. V tomto roku, 3. septembra, sme si pripomenuli 95. výročie narodenia tohto dobrosrdečného a obetavého človeka, ktorý neobyčajným spôsobom preslávil náš región.

Kráľovská Magna via, cesta používaná nielen na prepravu osôb, ale aj pošty, viedla cez dnešné Rakúsko, Slovensko, Maďarsko, Rumunsko a Ukrajinu. Jej história siaha do 16. storočia, keď bola na rozkaz Ferdinanda I. vybudovaná ako hlavný a bezpečný spôsob komunikácie a prepravy v rakúskej monarchii. Mala 56 staníc a viac ako 1000 km, z ktorých až polovica viedla cez Slovensko. Rokmi sa rozvetvovala po celej Európe a zabezpečovala hospodársky rozkvet krajín. V roku 1564 bola v Prievidzi postavená prvá poštová stanica, čo značí, že významná Magna via sa tiahla aj cez naše mesto a okolité obce. Ďalším dôkazom je množstvo historických dokumentov, ktoré môžeme nájsť i v zbierke Inocenta Privitzera.

Viac o poštovníckej historií a legendárnej poštovej ceste sa dočítate na úseku regionálnej literatúry Hornononitrianskej knižnice, v brožúre s názvom "Po stopách Magna Via: cesta poštovej histórie".