Zoznámte sa... s Kolomanom Novackým

Koloman Novacký sa narodil 24. mája 1897 v Tvrdošíne. Do ľudovej školy chodil v Bytči a na strednú školu v Trenčíne, no už po prvom roku prestúpil na prievidzské gymnázium a po jeho skončení odišiel do Bratislavy na právnickú fakultu. V roku 1914, v čase nástrah prvej svetovej vojny, musel štúdium prerušiť. Bol povolaný na taliansky front, kde bojoval a bol dokonca i v zajatí nepriateľov. Štúdium sa mu však podarilo dokončiť v roku 1922. Vrátil sa do Prievidze, kde začal svoju právnickú prax. O niekoľko rokov sa stal advokátom, čomu sa venoval do konca života. Oženil sa zo svojou manželkou Elenou, s ktorou mal syna Kolomana.

Jeho celoživotnou vášňou bolo však včelárstvo. Popri práci a rodine mu zasvätil celý svoj život. Lásku k prírode, včelám a včelárstvu v ňom od detstva upevňoval jeho starý otec i otec. Už ako 16-ročný sa nadšene zapájal do chovu včiel.

Ako dospelý muž sa začal včelárstvu venovať naplno. V roku 1924 sa stal členom Handlovského včelárskeho spolku. Počas nasledujúcich rokov bol v niekoľkých včelárskych zväzoch a organizáciách, kde bol menovaný na vyššie a významnejšie pozície. Tie zastával vďaka výborným organizačným schopnostiam, daru reči, prirodzenej charizme a najmä pracovitej a vytrvalej náture, ktorú mal so včelami spoločnú. I keď včelárstvo nikdy neštudoval, túto problematiku výborne ovládal, a preto kurzy a prednášky, ktoré viedol vždy zožali úspech. Bol otvorený novým nápadom, najmä v oblasti chovu včelích matiek, ktorej sa venoval. Zúčastnil sa niekoľkých zahraničných výstav a zjazdov, vďaka ktorým svoje poznatky ešte viac prehlboval.

Dar slova nemal len ako rečník, ale i spisovateľ. Svojimi odbornými znalosťami upútal natoľko, že sa stal redaktorom periodika Slovenský včelár i Kalendára slovenských včelárov. Pre Slovenského včelára písal viac ako 30 rokov. Práve Kolomanovi vďačí periodikum za tak vysokú úroveň profesionality. Za jeho pôsobenia dosiahol časopis najväčší úspech a popularitu vo svojej histórii. Jeho zásluhou bolo tiež vychádzanie nových čísel počas búrlivých rokov druhej svetovej vojny. Keď bol časopis Slovenský včelár zrušený politickými orgánmi, publikoval aspoň do českého periodika Včelařství.

Svoju prvú knihu „Slovenský včelár“ vydal v roku 1931, napísal ju spolu s Jánom Zemaníkom. Ďalšia kniha, ktorá mu vyšla, sa volala „Včelárstvo“, v nej zhrnul všetky svoje získané poznatky z tejto oblasti.

V roku 1935 sa stal predsedom plemenného chovu včiel. Vyšľachtil a choval kmeň Elena, ktorý pomenoval po svojej manželke. O tomto období napísal i knihu „Plemenný chov včiel – chov matiek“.

Koloman Novacký vytvoril v Prievidzi Centrum slovenského včelárstva. Kancelária spoči

atku sídlila priamo u neho doma. Neskôr v Cígli vybudoval novú včelársku paseku „Púšť“. Pričinil sa taktiež o vznik slovenských normalizovaných úľov. Pod jeho vedením sa v roku 1939 začalo s ich výrobou. Kvalitné úle sa tešili veľkej obľube u včelárov po celom Slovensku.

V roku 1946 založil včelárske družstvo, ktoré malo za úlohu naďalej vyrábať úle a iné včelárske potreby. Všetky vyprodukované zisky boli investované do rozvoja slovenského včelárstva.

Na sklonku života, túžil vytvoriť včelársky skanzen, kde by bola vystavená zbierka historických úľov. Prvé skromné včelárske múzeum v prírode vzniklo na paseke „Púšť“, ktoré bolo po jeho smrti presunuté a slávnostne otvorené v Kráľovej pri Senci.

Zomrel 22. novembra 1969 v Prievidzi, kde je i pochovaný na prievidzskom cintoríne.

Koloman Novacký sa včelárstvu venoval viac ako 40 rokov. Chov včiel a pestovanie medonosných rastlín však pre neho nebolo len hobby, ale životné poslanie. Jeho tvrdá práca v tejto oblasti nezostane nikdy zabudnutá. Za svoje úspechy, nápady a zanietenie je obdivovaný celou včelárskou komunitou.

Z včelárskej paseky je dnes turisticky atraktívne rekreačné centrum „Púšť“, ktoré sa nachádza v tichom lesnom prostredí obklopené zeleňou. V stredisku sa dá využiť reštaurácia, spoločenská sála, bar, ale i wellness centrum a športové areály.

Viac o významnom včelárovi Kolomanovi Nováckom sa dočítate v publikácii "JUDr. Koloman Novacký (1897-1969) = organizátor slovenského včelárstva", ktorú zostavil František Bizub. Nájdete ju v Hornonitrianskej knižnici na úseku regionálnej literatúry.